Specialen 2019

Resultat från Specialen den 25 maj 2019 på Tånga Hed

Domare: Vladimir Hutěčka, Tjeckien, kennel Tuskulum

Årets BIS vinnare på Specialen
CIB, NORD UCH, SE JV-12, SEV-12, SEV-15
Residenset’s Pirate Copy

Äg: Ewa Lundén

VALPKLASS HANAR 4-6 månader
1 HP, BIM Killkenny’s Knocking On Heavens Door, äg Susanne Jönsson
VALPKLASS TIKAR 6-9 månader
1 HP, BIS-2 Valp Cecilika Lemart äg Susanne Streltzer OF COURSE VP
VALPKLASS HANAR 6-9 månader
1 HP, BIS Valp High Mountain Red Ferrari äg Krister Olander-Lindblom JIDJIS VP
2 Ghastly’s He Is äg Rickard Berntsson
VALPKLASS TIKAR 6-9 månader
1 HP, BIM Valp High Mountain Tralen Gloria Vanderbilt äg Marie Ansas o Krister Olander-Lindblom
2 HP Ghastly’s Ghuleh Zombie Queen äg Lena Hansson
HANAR JUNIOR KLASS 9-15 mån
1 EXC, CK, CERT, 3 BH, BIS Junior Rottriver’s Mosquito äg Carina Mörkstedt Persson FOXERNA VP
UNGHUNDSKLASS HANAR 15-24 mån
1 EXC, CK, R-CERT, 4 BH, BIS 2 Unghund Itkins O’Boy äg Helena Peterzéns
2 EXC Residenset’s John Hawkins äg Christina Stenhammar
3 VG Ace-Of-Spades äg Lena Hansson
JAKTKLASS
1, G, Jakt (gryt) Championat, BIS 2 Jakt Osagrytets Jäger äg Stanley Hedlund
ÖPPENKLASS HANAR ÖVER 15 mån
1, EXC, CK Killkenny’s Perrier Jouett äg Susanne Kryhl
2, EXC, CK Mistily’s Foxhunter äg Gunilla Strandlind
3,VG Järvsöstigens Urax äg Johan Andersson
CHAMPIONKLASS HANAR
1, EXC, CK, 1 BH, BIM, BIS 2 SE UCH Rottriver’s Uncover äg Carina Mörkstedt Persson CH BODILS ÄLVKARLS VP
2, EXC, CK, 2 BH SE UCH Svarthuvans Bepe äg Helena Peterzéns
3, EXC, CK MULTI CH, MULTI V Sunrise Little Rascal äg Torild Smith-Olsen
4, EXC, CK NORD UCH, US CH Hampton Court Broxden Bring Out The Boom äg Christina Daniels o Amy och Phil Booth
EXC DK UCH, SE UCH Busalizas Charles Ossian äg Lena Bertilsson
EXC NORD V-15, SE UCH Rottriver’s Here Comes The Sun äg Marie Ansas
TIKAR JUNIORKLASS 9-15 mån
1, EXC, BIS 2 Junior Killkenny’s Bff äg Jenny Kryhl
2, VG Ghastly’s Breath Of The Wild äg Lena Hansson
UNGHUNDSKLASS TIKAR 15-24 mån
1, EXC, CK, CERT, 2 BT, BIS Unghund NORD JV-18 Mistily’s Surprised By A Fox äg Christina Daniels
2, EXC, CK Queen-Of-Hearts äg Birgitta Wenzer
3, VG Järvsöstigens Valkyria äg Lena Hansson
JAKTKLASS
1, VG, BIS Jakt Mighty Fox Hasta äg Jerker Andersson
ÖPPENKLASS TIKAR över 15 mån
1, EXC, CK, 4 BT Glowing Strawberry Pearl äg Susanna Chapman
2, EXC, CK, R-CERT Killkenny’s Vazart Coqart äg Susanne Kryhl
3, EXC, CK Mistily’s Samantha Fox äg Christina Daniels
4, EXC, CK Rottriver’s Let The Sun Shine äg Jeanette Malm
EXC Busalizas Yokanga Gold Foxwing äg Lena Bertilsson
VG Järvsöstigens Sarka äg Marianne Jonsson-Hall
CHAMPIONKLASS TIKAR
1, EXC, CK, 1 BT, BIR, BIS CIB, NORD UCH, SE JV-12, SEV-12, SEV-15 Residenset’s Pirate Copy äg Ewa Lundén KENNEL BODILS VP, FOXCARRIER’S VP, VP TILL LINDA BEAKS MINNE
2, EXC, 3 BT SE UCH Killkenny’s Yolo äg Elisabet Kinnby
3, EXC, CK SE UCH Rottriver’s Undone äg Marie Ansas
VETERAN TIKAR över 8 år
1, EXC, CK, BIS Veteran CIB, JWW-11, NORD JV-11, NORD UCH, NORDV-11, NORD V-15 Residenset’s Count On Me äg Ewa Lundén RESIDENSET’S WILD ROVERS VP (tar för alltid)
2, EXC SE UCH Busalizas Thunder And Lightning äg Lena Bertilsson
AVELSKLASS
1, HP, BIS Avelsgrupp NORD UCH, US CH Hampton Court Broxden Bring Out The Boom äg Christina Daniels o Amy och Phil Booth INDIANFOX’S VP
Tävlar med följande avkommor nr 19, 21, 25, 36
UPPFÖDARKLASS
1, HP, BIS Uppfödargrupp Rottriver’s kennel, Marie Ansas och Krister Olander-Lindblom JIDJIS VP II
Tävlar med hundar nr 7, 18, 19, 36
2, HP Killkenny’s kennel, Susanne Kryhl
Tävlar med hundar nr 14, 23, 31, 34

Huvudsponsor